Na co si dát pozor při výběru vysokozdvižného vozíku

Vysokozdvižný vozík je velký pomocník pro manipulaci. V tomto článku si povíme, na co si dát při jeho výběru pozor.

Účel a nosnost

Jedna z nejdůležitějších věcí při výběru vysokozdvižného vozíku, je jeho použití. Tudíž už předem bychom měli vědět, na co chceme vozík využít. Také je dobré dopředu vědět, v jakém prostoru se bude vozík pohybovat - jestli to bude venku nebo vevnitř, jestli bude třeba dosáhnout do vyšších míst apod.

Pohon pro vysokozdvižné vozíky

I na toto je třeba dát pozor. Vozíky mohou být poháněny třemi způsoby - pomocí dieselového motoru, elektromotoru nebo pomocí plynu. Nejužívanějším pohonem pro vysokozdvižné vozíky je v současné době dieselový motor. Ten se však hodí pouze do venkovních prostor. Důvodem je uvolňování škodlivých látek do ovzduší. Naproti tomu elektromotor se hodí spíše do vnitřních prostor. A to proto, že neuvolňuje žádné škodlivé látky a také je velmi tichý. Plynové motory jsou také poměrně ekologické a levné, je však u nich třeba zařídit čerpací stanici nebo plynové hospodářství. A to je důvod, proč mohou být počáteční náklady vyšší.

Druhy vysokozdvižných vozíků

  • Čelní vozíky - jedná se o standartní vozíky. Jejich nosnost se pohybuje od 1,5 t až do 25 t. Výška zdvihu může dosáhnout až 7,9 m.
  • Boční vozíky - ty jsou vhodné pro manipulaci s dlouhými břemeny.
  • Čtyřcestné vozíky - tyto vozíky také umožňují manipulaci s dlouhými břemeny. Na rozdíl od bočních vozíků umožňují i manipulaci v příčném směru.
    Regálové vozíky - těmto vozíkům se také říká retraky. Umožňují manipulaci ve velkých výškách. Mohou být také využity ve velmi malých prostorech, pouze však na rovných podlahách.
  • Kloubové vozíky - tyto vozíky jsou využívány také pro manipulaci ve velkých výškách. Na rozdíl od retraků je však možné je využít i ve venkovních prostorách.
  • Terénní vozíky - tyto vozíky jsou určeny pro provoz na nezpevněných plochách.

Více informací o pohonech vysokozdvižných vozíků najdete tady

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4